Bugün:

Son Yorumlar...

Monday 1 november 1 01 /11 /Nov 12:39

Kanda solunum organından dokulara oksijen taşıyan, renkli maddedir. Hemoglobin düzeyi erişkin erkeklerde % 14-18 g, erişkin kadınlarda ise % 12-16 g olarak kabul edilir. Eritrositlerin içerisinde bulunur. Oksijeni +2 değerlikli demir içeren hem molekülleri ile bağlar. Başlıca sentez yeri eritrosit üretimi sırasında kemik iliğidir. Yaş, cinsiyet ve türe göre küçük farklılıklarla da olsa kanda belli bir değerin altında bulunmasına anemi denir. Anemi sınırı erkekler için % 13 g, kadınlar için ise % 11 g olarak kabul edilmektedir.

Hemoglobin düzeyini yükselten durumlar;

v  Eritrosit sayısının arttığı durumlar

-          polisitemia vera

-          kronik anoksili akciğer veya kalp hastalıkları

-          dehidratasyon durumları

 Hemoglobin düzeyini azaltan durumlar;

v  Anemiler

v  Hidremi

(1)

 

100 cc kanda ne kadar demir taşıyıcı hemoglobin molekülünün bulunduğunu gösteren bir değerdir. Hemoglobin; kanda varolan oksijenle birleşmiş alyuvarlardır. Hemoglobin miktarının normal değer aralığından düşük olması anemi( kansızlık) belirtisi sayılabilir. Hemoglobin; aşırı sıvı kaybında ve Polisitemilerde yüksek çıkarken; anemilerde değeri normalden düşüktür.(2)

 

Kaynak: (1) http://hemogram01.blogcu.com/hgb-hemoglobin-duzeyi/8831664

            (2) http://www.hekimce.com/index.php?kiid=2769

By emrahbq - Posted in: ﹂>Tanı Testleri
Yorum sayısı 0 - Yorumunu yaz
Home

Free text

Paylaş

Create your blog for free on over-blog.com - Contact - Terms of Service - Earn Royalties - Report abuse - Most commented articles